Školská reforma na spadnutie. Doslova.

Autor: Ondrej Kaščák | 1.3.2017 o 10:32 | Karma článku: 6,16 | Prečítané:  1672x

Nad štartovacou líniou visel impozantný transparent. „Štartuje veľká školská reforma“ znel 17.2. titulok na Markíze.

A keďže sa vo zverejnenom akčnom pláne reformy pre tento rok hlási o slovo aj šport, použijem príklad z tejto oblasti - zodvihnutí v blokoch v štartovacej pozícii sme napäto očakávali výstrel. No pištoľ sa zasekla, športovci zostali v strnulej pozícii. A napriek desivému tichu nás minister Plavčan presviedča, že výstrel zaznel.

Zásadná reforma nemôže začať neistotou. Ale to je jediné, čo nám ministerstvo ponúka. Pozrime sa na jednotlivé vybrané body akčného plánu. Prvá úloha sa javí byť ako kľúčová – zmena financovania. No keď si prečítame podobu plánovaných zmien, tak zistíme, že ide o čistú kozmetiku. O preorávanie existujúceho systému financovania. Pritom vieme, že dnes je nefunkčný, principiálne diskriminačný a netransparentný. Ministerstvo zjavne nerozmýšľa nad systémovou alternatívou a do konca marca si len urobí jednu ďalšiu „kvačku“.

Úloha „Vypracovať vzdelávacie programy pre predprimárne vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením“ sa tu javí ako nová úloha, ktorej príbeh však napovedá mnohé o schopnostiach ministerstva a jeho priamo riadených organizácií. Nový štátny vzdelávací program pre materské školy bol schválený 6.7.2016. Jeho tvorba a schvaľovanie trvala takmer 4 roky, pričom od začiatku jeho tvorby od ministra Čaploviča, cez ministrov Pellegriniho, Draxlera až po Plavčana iniciovali všetci vtedajší a súčasní riaditelia ŠPÚ potrebu tvorby nového programu pre predprimárne vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením vo väzbe na nový štátny vzdelávací program. Naoko triviálna operatívna úloha, ktorá sa nezrealizovala dodnes, aj keď ministerstvo o jej akútnosti vie minimálne od septembra, kedy materským školám pracujúcim s uvedenými deťmi chýba tento elementárny podklad pre ich činnosť.

Z akčného plánu ďalej až prekypuje rezortizmus – úlohami 6 až 7, týkajúcich sa práce s údajmi z testovaní, si na tento rok prihrial polievočku NÚCEM. Pričom stručný opis toho, čo všetko nám prináša testovanie PISA je nepravdou a dnes jasne vyvráteným mýtom.

Pilotným celoplošným testovaním pohybových predpokladov sa prihlásila o slovo sekcia štátnej starostlivosti o šport.

ŠŠI sa hlási o slovo pri otázke posilnenia rozvoja sebahodnotenia škôl. Celkom úsmevné predstaviť si situáciu, že inštitúcia silnej vonkajšej kontroly chce vyhodnocovať sebahodnotiace procesy na školách. Ako keby pubertiačke matka kontrolovala jej denníček na základe svojich kritérií pre tvorbu a kontrolu denníkov.

Akčný plán taktiež hovorí o tvorbe dvoch pracovných skupín (jednej pre tvorbu etického kódexu učiteľa, druhej pre zavádzanie slovného hodnotenia). Samozrejme okrem toho kopec už známych a dávno tematizovaných predsavzatí, prísľubov, úloh, parciálnych projektov.

Akčný plán je prosto úplne v súlade so súčasnými trendmi písania postmodernej literatúry – dejová diskontinuita, flashbacky, cestovanie v čase tam a späť, významná rola náhody v priebehu deja. Problém je však v tom, že v prípade akčného plánu nejde o beletriu, ktorá má čitateľovi poskytnúť radosť z chaotickosti existencie.

A to ešte nehovorím o tom, čo sľuboval titulok na Markíze – že akčným plánom štartuje školská reforma. Tá bombastická reforma hlásaná národným programom „Učiace sa Slovensko“. Kto by očakával, že akčný plán predstavuje rozpis konkrétnych krokov národného programu pre rok 2017, zostal by v nemom úžase. Videl by totiž len nesúrodý úradnícky dokument otrocky zhotovený úradníkmi zahltenými ich každodennosťou, ktorí o ďalekosiahlych utopických víziách Učiaceho sa Slovenska nemajú ani potuchy. A možno sa tým aj demonštruje tá hlboká priepasť medzi ministerstvom a odborníkmi z Učiaceho sa Slovenska, ktorí dodnes rojčia o tom, že ovplyvňujú školskú politiku.

Takže teraz už vieme, že v roku 2017 nemusíme rátať so žiadnou reformou. Možno si vydýchnuť, opustiť štartovacie bloky, trochu sa vyklusať a uvoľniť. A čo sa bude diať na budúci rok? „Ďakujem veľmi pekne za Vaše otázky“.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bödöra dali do väznice, ku ktorej sa Bonul nedostal

Oligarchova SBS služba má zmluvy s viacerými ústavmi.

Stĺpček Matúša Krčmárika

Démonizácia súpera rozkladá demokraciu

V nedeľu sa tomu Poliaci môžu postaviť.


Už ste čítali?