O myšiach a ľuďoch – jeden školský referát

Autor: Ondrej Kaščák | 9.8.2017 o 12:31 | (upravené 9.8.2017 o 13:03) Karma článku: 4,66 | Prečítané:  955x

Komorný príbeh Johna Steinbecka mi teraz rezonuje hlavou v súvislosti s tým, čo sa deje okolo ministerstva školstva a eurofondov.

Je to tragický príbeh o zvláštnom priateľstve dvoch nerovných kamarátov, amerických bezzemkov túžiacich po šťastí. Lennie je mentálne hendikepovaný, vždy mu presne treba povedať, čo má robiť a rád hladká jemné veci. George ho drží pri živote, ťahá z problémov, riadi Lennieho správanie.

Nebyť to novela z roku 1937, tak by som tvrdil, že ide o majstrovské literárne znázornenie pomerov na ministerstve školstva.

Dielo má však aj hlbšiu dimenziu okrem vykreslenia vzťahov medzi oboma hlavnými aktérmi. Poukazuje na rôzne spôsoby bytia vo svete. A tu prichádzajú na rad aj ďalší aktéri. Niektorí zákerní, hrubí, vulgárni, iní menej. Niektorí rovní a otvorení, iní konajúci nenápadne vo svoj vlastný prospech. Chodiaci bočnými vchodmi a nenápadne ako myšky na individuálne „audiencie“ s ministrami a vyjednávajúcimi špeciálne výhody pre ich vysoké školy, pracoviská, ústavy. Potichu dohadujúcimi spolupráce s pofidérnymi firmičkami, aby sa im niečo ušlo z eurofondov.

A keď sa ich očakávania nesplnia, opäť treba intervenovať za zatvorenými dverami, bočnými vchodmi, neverejným listom. A keď sa dostane von, považovať to stále za nesprávne, pretože sa to prieči ich doterajšej existencii. Príliš veľa myší, málo ľudí.

Tieto myšky budú vždy vydané napospas, hladkané a živené a niekedy sa stane, ako v novele, že ich Lennie rozpučí. Zabudli, že nereprezentujú len univerzity či SAV, ale celú komunitu akademikov, vysokoškolských učiteľov, vedcov. Že každou svojou aktivitou potvrdzovali závislé postavenie od politikov, mecenášov, podnikateľov a túto závislosť ďalej budovali. A nepochopili, že v očiach týchto aktérov sú aj tak opovrhovaní tak ako celá vedecká komunita.

Na niečo však celá eurofondová megakauza bola dobrá. Opovrhnutia zo strany politikov či mecenášov sa nezbavíme, ale cez zverejňovanie „úspešných“ a neúspešných projektov zrazu verejnosť zisťuje, aké potenciály majú naši vedci, čo dokázali napriek tomu hnusu, s ktorým boli pri výbere projektov konfrontovaní. Možno si potom aj ľudia uvedomia, že do vedy a školstva sa oplatí investovať.

Novela sa blíži ku koncu. Lennie z nevedomosti ublížil a musí za to zaplatiť. George ho zastrelí sám, aby ho ochránil pred rozzúreným davom... No nebol ten Steinbeck geniálny?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bödöra dali do väznice, ku ktorej sa Bonul nedostal

Oligarchova SBS služba má zmluvy s viacerými ústavmi.

Stĺpček Matúša Krčmárika

Démonizácia súpera rozkladá demokraciu

V nedeľu sa tomu Poliaci môžu postaviť.


Už ste čítali?